Přišli jste o data z paměťové karty?
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Záchrana a obnova dat z paměťové karty

Paměťová karta (např. SD, MMC, xd, CF, Memory Stick atd.) je dnes velice rozšířené médium pro ukládání rozmanitých dat, především fotek z digitálních fotoaparátů, MP3 souboru z hudebních přehrávačů atd. S rostoucí kapacitou paměťových karet roste také množství dat, které na ně ukládáme. Často to jsou velice cenné fotky např. z dovolené, ze svatby, firemní materiály atd. V případě náhlé ztráty, smazání, nedostupnosti těchto dat z paměťové karty hrozí, že o tato cenná data navždy přijdeme.

Jsou situace, kdy se tak doopravdy může stát. S mnohem větší pravděpodobností se ale data dají z poškozené nebo smazané paměťové karty zachránit. Je ale prakticky nemožné, aby se vám je podařilo zachránit doma, protože technologie a metody na jejich záchranu jsou značně komplikované. Je nutné vyhledat odborníka.

Jaké jsou nejčastější příčiny poruch, smazání a ztráty dat z paměťové karty?

  • nechtěné smazání souborů z karty
  • kontakt paměťové karty s vodou
  • odpojení paměťové karty, externí čtečky karet z USB portu počítače během kopírování
  • fyzické poničení paměťové karty (např. rozšlápnutí, zlomení, ohnutí, uražení z paměťového slotu atd.)
  • poškození vlivem extrémní zimy nebo tepla
  • přemazání dat jinými daty
  • softwarové poruchy řídícího čipu paměťové karty
  • elektrické poškození čipu nebo paměťových buněk s uloženými daty

Základní problémy záchrany a obnovy dat z paměťové karty

Díky využívání technologie flash paměti k ukládání dat jsou paměťové karty náchylné k podobným chybám a poruchám jako např. USB disky, klíčenky, flash disky, SSD disky atd. Problematiku záchrany dat z paměťových karet nám podrobněji popsal odborník na obnovu dat z DataHelpu Štěpán Mikeš.

Obnova dat z paměťových karet, respektive z pamětí typu flash je ovlivněna dvěma základními prvky. Rozdílnou architekturou (oproti pevným diskům) a fyzickým omezením životnosti paměťové buňky (buňka má po dobu životnosti omezený počet zápisů daný fyzikálními limity technologie). Aby se paměťové buňky využívaly k ukládání dat rovnoměrně, jsou flash paměti vybaveny určitým optimalizačním algoritmem, který to řídí. Všechny prvky jsou mimo jiné z důvodů co nejmenších rozměrů pamětových karet velmi integrované. U flash pamětí a paměťových karet je pak nejčastější příčinou poruchy řídící čip překladače, který obsahuje zmíněný algoritmus. Nevýhodou je, že daný čip obsahuje také parametry algoritmu, který řídí, jak se jednotlivé paměťové buňky využívají a co obsahují za data. Pokud vám tedy paměťová karta vypoví poslušnost, je to z velké pravděpodobnosti tento důvod.

Zásadním problém při poškození paměťové karty tedy není fyzické přečtení jejího obsahu v jednotlivých paměťových buňkách (to jde poměrně snadno), komplikací bývá přečtená data následně složit dle návodu, který v sobě obsahuje řídící čip. K tomu je potřeba daný algoritmus perfektně rekonstruovat.

Problémem vylučujícím amatérské zvládnutí obnovy dat bývá také fakt, že je záchrana dat z paměťových karet výpočetně velmi náročná. Vyžaduje také velký datový prostor, ve kterém dochází k rekonstrukci původních dat. Při rekonstrukci dat z karty nejde pracovat jen s částí obrazu paměťového média/čipu, ale je potřeba pracovat se vším najednou. Např. u 32 GB paměťové karty musíte pracovat s 32 GB souborem, na kterém se hledají potřebná data. Je to tedy náročné výpočetně a záchrana dat z paměťových karet proto potřebuje velmi rozsáhlé technické a paměťové vybavení laboratoře. Zcela běžně musí být alokován prostor cca desetinásobný oproti velikosti zachraňovaného média.

Přijít na to, proč řídící čipy flash pamětí odcházejí je složité

Důvody proč řídící čipy odcházejí většinou ani odborník není schopen s jistotou zjistit. Najednou prostě přestane komunikovat a data jsou nedostupná. Vadná flash paměť se projevuje několika způsoby:

  • udává jinou kapacitu úložného prostoru (úplně jinou než by měla)
  • v počítači se přihlašuje podivným způsobem
  • po připojení do počítače se nehlásí vůbec

Jak nepřijít o data uložená na paměťové kartě?

1) Neopravujte poškozenou paměťovou kartu doma

2) Vyvarujte se další práce s paměťovou kartou a nezapisujte na ni nová data

3) Zjistíte-li závadu, ihned paměťovou kartu vyjměte z počítače, notebooku, jiného zařízení. Budete-li se k datům na poškozené kartě nadále pokoušet dostat, můžete data zničit nebo vymazat.

4) Pokud ztrátu nebo poškození zjistíte za chodu počítače, notebooku, zamezte dalším zápisů na kartu.

5) Zamezte jakékoliv další práci s daty na kartě prostřednictvím různých programů na obnovu dat. Neodborným zásahem můžete data smazat.

6) Nesnažte se paměťovou kartu v domácím prostředí svépomocí rozebrat, měnit řídící čip karty atd. Můžete data definitivně zničit nebo např. poničíte strukturu ukládání dat. Řešit takovéto další poškození je potom oříšek i pro profesionály.

7) Zálohujte. I záloha dat z paměťové karty jednou za měsíc může ušetřit spoustu zbytečných starostí.

Další podrobné informace o poruchách paměťových karet a především flash pamětí, které tyto karty využívají, naleznete na specializovaném webu záchrana dat z flash disku.

Zajímá vás, jak paměťová karta funguje? Jaké jsou nejčastější poruchy a příčiny poruch těchto médií? Navštivte sekci paměťové karty.

Potřebujete zachránit data z paměťové karty nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena